Dobrowolne poddanie się egzekucji
Dobrowolna egzekucja jest formą zabezpieczenia. Jest to akt notarialny, który zobowiązuje dłużnika do zapłaty określonej sumy pieniędzy w określonym terminie, co wyznacza termin spłaty długu. Posiadając taki dokument, wierzyciel może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Czynność ta nie musi wiązać się z koniecznością sądowego dochodzenia roszczenia objętego dokumentem. Dobrowolna egzekucja komornicza jest uproszczeniem mechanizmu ściągania długów. Zazwyczaj stosujemy go przy sprzedaży nieruchomości, jeśli w momencie realizacji umowy kupujący nie wpłacił jeszcze całej kwoty, wówczas w akcie notarialnym umieszcza się klauzulę zgodnie z art. 744 Kodeksu cywilnego, która przewiduje dobrowolną egzekucję długu na podstawie art. 749. Ta metoda pozwala nam uprościć proces windykacji.
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Niedopięte finanse Polaków. Zadłużamy się w bankach i w rodzinie.
Niedopięte finanse Polaków. Zadłużamy się w bankach i w rodzinie. Badania statystyczne kreują obraz Polaka, jako hojnego, słownego, ale również z małą dozą asertywności. Najchętniej…
- Marzy Ci się kredyt? Nie obejdzie się bez zamknięcia rachunku.
Marzy Ci się kredyt? Nie obejdzie się bez zamknięcia rachunku. Propozycji kredytów hipotecznych na naszym rynku bankowym możemy znaleźć naprawdę dużo. Dokonując porównania wszystkich kosztów…
- Jak nie dać się oszukać pośrednikowi?
Jak nie dać się oszukać pośrednikowi? Nastąpił rosnący wzrost liczby brokerów, które są ścigane za nielegalny handel i sugeruje się, aby uniknąć nieuczciwych brokerów i…
- Czy opłaca się zostać poręczycielem?
Czy opłaca się zostać poręczycielem? W życiu przydarzają nam się różne sytuacje i wypadki. Czasami potrzebujemy pomocy o charakterze finansowym i z tym problemem zwracamy…