Czym jest polski rok podatkowy Jak można go znaleźć? I jaka jest różnica między nimi?
Rok podatkowy w Polsce różni się od roku kalendarzowego i bardzo ważne jest, aby pamiętać o różnicach między rokiem podatkowym a kalendarzowym oraz o tym, co to oznacza dla prawidłowych obliczeń w Polsce.
Lata budżetowe zawsze zaczynają się 1 października, a kończą 30 czerwca. W kraju takim jak Stany Zjednoczone nie ma w tej kwestii sztywnych reguł.
Rok obrotowy – co to jest i czym się różni od roku kalendarzowego?
Sposób, w jaki przebiega rok podatkowy w Polsce, określa Ordynacja podatkowa. Zgodnie z ustawą, rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, nawet jeśli w danym roku przypada dzień wolny od pracy.
Przy podejmowaniu decyzji o tym, co należy wykazać jako dochód w umowie spółki, memorandum czy innym dokumencie regulującym zasady działania organizacji, niektórzy mogą zdecydować się na wpisanie daty roku obrotowego jako punktu wyjścia. Mogą też zdecydować się na wpisanie dowolnej daty początku roku podatkowego. Decyzja ta musi zostać przedstawiona naczelnikowi urzędu skarbowego, jeśli firma chce złożyć zeznanie podatkowe.
Rok podatkowy a rok podatkowy
Rząd Stanów Zjednoczonych również posługuje się dwoma terminami, które należy rozróżnić. Jednym z nich jest rok budżetowy; jest to okres czasu, w którym mierzy się wydatki i przychody rządu. Drugi, rok finansowy, to okres, który jest używany do mierzenia rentowności operacji.
Rok podatkowy dla osób fizycznych i osób prawnych – różnice
W Polsce przepisy podatkowe nie są takie proste. Wydaje się, że tylko korporacje mają prawo wyboru roku obrotowego, ale nawet jeśli to prawda, nie można mieć pewności, że rok podatkowy w 2020 roku będzie taki sam jak w 2001 roku.
Ludzie nie mogą zmienić roku podatkowego, a ci, którzy pracują dla rządu, nie mogą zmienić roku podatkowego, za który otrzymują wynagrodzenie co drugi miesiąc.
Wtedy właśnie rozpoczyna się rok podatkowy.
W roku podatkowym okres między początkiem oficjalnego roku podatkowego a datą jego zakończenia nie zawsze jest taki sam. Ponadto istnieje szereg różnych sytuacji, które również powodują zmianę tego okresu.
Firma, która rozpoczęła działalność w drugiej połowie jednego roku podatkowego, może być zmuszona do połączenia swoich finansów przed rozpoczęciem nowego roku, aby pokryć wszystkie wydatki w nowym roku.
Oblicz swój rok podatkowy
Jak liczymy rok podatkowy? Rok podatkowy danej osoby rozpoczyna się zawsze pierwszego dnia stycznia, a kończy ostatniego dnia grudnia, z wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą po raz pierwszy. Rok podatkowy danej osoby może być nieco dłuższy lub krótszy tylko wtedy, gdy osoba ta zmieni rok podatkowy w trakcie jego trwania.
Na przykład, jeśli jednostka zarejestruje się w dniu 6 sierpnia, może rozliczać się na trzy sposoby.
Nie wolno zamykać roku podatkowego 31 grudnia danego roku, chyba że lokalny urząd skarbowy wyda specjalne zezwolenie na przedłużenie roku podatkowego do 1 stycznia lub jeśli rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Druga połowa roku kalendarzowego może być wykorzystana do zamknięcia roku podatkowego, ale podatnik powinien uzyskać specjalne zezwolenie od urzędu skarbowego swojej gminy. Rok kalendarzowy nie powinien być dzielony na pół, nawet jeśli jego początek przypada na kwiecień lub maj.
Co zrobić przy przejściu na nowy rok podatkowy i czy można ustalić pierwszy w nowym roku?
Jeśli firma zdecyduje się na zmianę roku podatkowego z kalendarzowego na finansowy, nie powinna informować urzędu skarbowego o dodaniu lub odjęciu miesięcy, ale musi poinformować urząd skarbowy o zmianie roku.
Co w sytuacji, gdy rejestracja podmiotu następuje w drugiej połowie roku, co pozwala na uzyskanie roku podatkowego dłuższego niż 12 miesięcy? Wówczas należy uzupełnić status firmy o informację o wydłużonym roku podatkowym i zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego.