Czy opłaca się zostać poręczycielem?

czy opłaca się zostać poręczycielem

 Czy opłaca się zostać poręczycielem?Czy opłaca się zostać poręczycielem?

W życiu przydarzają nam się różne sytuacje i wypadki. Czasami potrzebujemy pomocy o charakterze finansowym i z tym problemem zwracamy się zwykle do banku. Wnioskujemy wobec tego o udzielenie kredytu lub pożyczki. Jeżeli kwota nie jest zbyt wygórowana to wystarczy abyśmy przedstawili zaświadczenie od pracodawcy o dochodach, jakie uzyskiwaliśmy w ostatnich trzech miesiącach. Jeśli natomiast interesuje nas zakup mieszkania to gwarancją zwrotu przekazanej kwoty kredytu jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości.

Sytuacja pośrednia zachodzi wtedy, gdy nasze dochody nie zapewniają nam satysfakcjonującej zdolności kredytowej a suma kredytu jest nieco wyższa niż przy minimalnych ofertach. W takim przypadku bank żąda przeważnie osoby poręczyciela lub kilku poręczycieli.

Jak kształtuje się sytuacja poręczyciela?

W sytuacji, kiedy podpisujemy umowę kredytu lub pożyczki, jako poręczyciel bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Nie zawsze, bowiem kredyt jest spłacany terminowo a czasami główny kredytobiorca całkowicie zaprzestaje jego zwrotu. W takich okolicznościach bank posiada pełne prawo, aby to od nas, jako osoby poręczyciela dochodzić żądanych kwot. Mało tego, jeżeli dojdzie do egzekucji komorniczej to może ona zostać skierowana również do naszego majątku i naszego wynagrodzenia aż w pełni zostaną spełnione roszczenia banku. Miejmy na względzie również to, że do samej kwoty kredytu i odsetek dochodzą również opłaty windykacyjne, koszty postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.

Podstawa prawna instytucji poręczenia.

Powyższe zagadnienie regulują przepisy Kodeksu cywilnego a przede wszystkim
art. 876 § 1 KC „Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”.

Poręczać – TAK czy NIE?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, kto nas prosi o taką przysługę i jak wygląda jego sytuacja materialna. Od podpisanej umowy nie będzie już drogi odwrotu a zatem należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.

W szczególności zbadajmy:

– na jakich warunkach jest zatrudniony kredytobiorca (umowa o pracę- na czas  określony czy nieokreślony, umowa o dzieło czy umowa zlecenie)
– jak wygląda sytuacja majątkowa jego zakładu pracy
– czy kredytobiorca posiada nieruchomości
– czy kredytobiorca jest w posiadaniu wartościowych ruchomości (np. samochód, zestaw kina domowego itd).

W razie konieczności możemy się zabezpieczyć dodatkową umową, w której kredytobiorca zobowiąże się w razie niespłacania kredytu na przepisanie na nas prawa własności danej rzeczy. Nie działajmy pod wpływem emocji, w sprawach finansowych konieczna jest chłodna kalkulacja.

Co zrobić, gdy spłacimy za kogoś kredyt?

W takim wypadku nie stoimy na przegranej pozycji, bowiem wg. przepisów kodeksu cywilnego przysługuje nam tzw. roszczenie regresowe. Na jego podstawie możemy dochodzić od byłego kredytobiorcy pełnej sumy zobowiązania i kosztów, jakie ponieśliśmy w kontekście spłaconego kredytu. W tym momencie to my stajemy się wierzycielami a były kredytobiorca naszym dłużnikiem. Jednak, aby odzyskać swoje pieniądze musimy wystąpić z powództwem cywilnym do sądu powszechnego.

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość konsumencka nieruchomość

Kiedy nieruchomość staje się obiektem postępowania o upadłość konsumencką, konieczne jest zrozumienie złożonej sytuacji prawnej i finansowej. W artykule dowiesz się, jakie są konsekwencje dla dłużnika i jakie prawa przysługują w takiej sytuacji. Odkryj, jakie są najważniejsze aspekty „upadłości konsumenckiej nieruchomości”.

upadłość konsumencka poradnik

Często zdarza się, że osoby zadłużone gubią się w formalnościach związanych z upadłością konsumencką. Nasz poradnik „Upadłość konsumencka – co warto wiedzieć?” odpowie na wszystkie Twoje pytania, podpowie kroki do podjęcia i poradzi, jak skutecznie zminimalizować swoje długi. Nie trać czasu na przeszukiwanie internetu – skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia!

Najlepszy Kredyt Konsolidacyjny

Najlepszy Kredyt Konsolidacyjny Kredyt do 200.000 zł Spłata kredytu do 120 miesięcy Przystępna stopa oprocentowania Wygodna rata Szybka spłata Przekonaj