Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?
Trzeba zacząć od tego, czym tak naprawdę jest konsolidacja kredytu. Najprościej rzecz ujmując, polega to na połączeniu wielu naszych zobowiązań finansowych w jedno, które zazwyczaj jest niższą ratą. Brzmi bardzo obiecująco. Instytucje finansowe w swoich kampaniach reklamowych prześcigają się w ofertach. Gwarantują wzięcie wszystkich naszych kredytów czy pożyczek, scalając je w jedno, a następnie dając nam propozycję nowego oprocentowania z wyliczoną, dopasowaną do naszych możliwości finansowych ratą.
Skoro wszystko brzmi tak obiecująco, dlaczego pojawiają się wątpliwości? W dzisiejszym świecie jak wiadomo, nic za darmo. Na początek warto zastanowić się, dlaczego bank decyduje się na podjęcie jakichkolwiek transakcji z kimś, kto ewidentnie ma kłopoty ze spłacaniem rat. W momencie, kiedy zgłaszamy się do banku w celu podjęcia kredytu konsolidacyjnego, bank samodzielnie ocenia, czy mamy możliwość regulować zobowiązania, ale dokonuje tego na zasadzie pro forma. Pojawia się pytanie, dlaczego bank przystanie na kredyt konsolidacyjny? Jak wiadomo, banki funkcjonują dzięki pożyczkom i nawet fakt, że stopień zadłużenia klienta jest wysoki nie wpływa na pozytywną decyzję banku.
Należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny w sumie swoich rat będzie nas kosztował znacznie więcej niż spłacanie aktualnych rat z wszystkich kredytów, które mieliśmy.
Z jednej strony jest to zrozumiałe, bowiem kredyt konsolidacyjny zostaje udzielony osobą, które zdecydowanie nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań finansowych, co oczywiście realnie wiąże się z ryzykiem niespłacalności, dlatego cechą charakterystyczną dla tego typu kredytów są wysokie oprocentowania.
Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?
Powszechnym problemem jest spłacanie jednego kredytu drugim. Osoby takie są przyparte do muru i w padają w tak zwaną spiralę kredytową. W takiej sytuacji wzięcie kredytu konsolidacyjnego wydaje się być ratunkiem, jednak należy pamiętać o kluczowej kwestii, że tego typu kredyt nie jest tańszy. Zmniejsza się tylko miesięczna rata, ale po podsumowaniu, kiedy okres spłaty jest wydłużony, zawsze wyjdziemy na minusie, oddając bankowi znacznie więcej niż w przypadku spłacania każdego kredytu osobno. Z drugiej jednak strony w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny potrafi uporządkować nasze finanse. Pomimo wysokości ogólnej kwoty, jaką ostatecznie będziemy musieli zwrócić otrzymujemy
jedną ratę, którą jesteśmy w stanie spłacać w terminie przewidzianym przez warunki kredytu (mając kilka kredytów/pożyczek albo chwilówek nie jest to tak oczywiste). Dlatego też jego zaciągnięcie jest w pełni uzasadnione w sytuacji, kiedy jesteśmy pewni, że go spłacimy a po konsolidacji nie będziemy już dobierać żadnych dodatkowych pieniędzy.
Dla kogo opłacalne jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego?
Na tego typu rozwiązania zazwyczaj decydują się osoby mocno zadłużone. Dzięki konsolidacji i obniżeniu miesięcznej raty kredytu, będą one w stanie poprawić swoją sytuację finansową w krótkoterminowej perspektywie. Dodatkowo, z całą pewnością takie rozwiązanie można polecić osobom, które są zagrożone wpadnięciem w pętlę zadłużenia.
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Kredyt konsolidacyjny - czy i kiedy się opłaca?
Kredyt konsolidacyjny - czy i kiedy się opłaca? Według danych Narodowego Banku Polskiego 40,5% gospodarstw domowych w Polsce posiada różnego rodzaju zadłużenia. Jedynie 13,9% długów…
- Kredyt konsolidacyjny – oddłuża, czy zwiększa dług
Kredyt konsolidacyjny – oddłuża, czy zwiększa dług Zasadniczą funkcją kredytu konsolidacyjnego jest minimalizowanie wysokości obciążenia i oddłużanie. Tak charakteryzują jego funkcję banki, jako oferty przeznaczonej…
- Kredyt konsolidacyjny - kiedy się nim posłużyć
Kredyt konsolidacyjny - kiedy się nim posłużyć Dziś, kiedy króluje konsumpcyjny sposób życia, to na skutek tego zadłużamy się coraz to częściej, szybciej i coraz…
- Kredyt konsolidacyjny - pomaga, czy szkodzi?
Kredyt konsolidacyjny - pomaga, czy szkodzi? Kluczowym przeznaczeniem konsolidacji kredytów jest wsparcie i odciążenie budżetu domowego poprzez zredukowanie obciążenia spłatą licznych kredytów. Kredyt konsolidacyjny możemy…