Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

W dzisiejszych czasach z pojęciem kredytu konsolidacyjnego spotykamy się na każdym kroku. Banki prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych ofert. Starają się przekonać nas, że nawet jeśli posiadamy mnóstwo kredytów do spłacenia, istnieje realna możliwość ułatwienie tego, dzięki czemu będziemy w stanie spokojnie funkcjonować. Ale czy to faktycznie prawda?

Trzeba zacząć od tego, czym tak naprawdę jest konsolidacja kredytu. Najprościej rzecz ujmując, polega to na połączeniu wielu naszych zobowiązań finansowych w jedno, które zazwyczaj jest niższą ratą. Brzmi bardzo obiecująco. Instytucje finansowe w swoich kampaniach reklamowych prześcigają się w ofertach. Gwarantują wzięcie wszystkich naszych kredytów czy pożyczek, scalając je w jedno, a następnie dając nam propozycję nowego oprocentowania z wyliczoną, dopasowaną do naszych możliwości finansowych ratą.

kredyt_konsolidacyjny

Skoro wszystko brzmi tak obiecująco, dlaczego pojawiają się wątpliwości? W dzisiejszym świecie jak wiadomo, nic za darmo. Na początek warto zastanowić się, dlaczego bank decyduje się na podjęcie jakichkolwiek transakcji z kimś, kto ewidentnie ma kłopoty ze spłacaniem rat. W momencie, kiedy zgłaszamy się do banku w celu podjęcia kredytu konsolidacyjnego, bank samodzielnie ocenia, czy mamy możliwość regulować zobowiązania, ale dokonuje tego na zasadzie pro forma. Pojawia się pytanie, dlaczego bank przystanie na kredyt konsolidacyjny? Jak wiadomo, banki funkcjonują dzięki pożyczkom i nawet fakt, że stopień zadłużenia klienta jest wysoki nie wpływa na pozytywną decyzję banku.

Należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny w sumie swoich rat będzie nas kosztował znacznie więcej niż spłacanie aktualnych rat z wszystkich kredytów, które mieliśmy.

Z jednej strony jest to zrozumiałe, bowiem kredyt konsolidacyjny zostaje udzielony osobą, które zdecydowanie nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań finansowych, co oczywiście realnie wiąże się z ryzykiem niespłacalności, dlatego cechą charakterystyczną dla tego typu kredytów są wysokie oprocentowania.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Powszechnym problemem jest spłacanie jednego kredytu drugim. Osoby takie są przyparte do muru i w padają w tak zwaną spiralę kredytową. W takiej sytuacji wzięcie kredytu konsolidacyjnego wydaje się być ratunkiem, jednak należy pamiętać o kluczowej kwestii, że tego typu kredyt nie jest tańszy. Zmniejsza się tylko miesięczna rata, ale po podsumowaniu, kiedy okres spłaty jest wydłużony, zawsze wyjdziemy na minusie, oddając bankowi znacznie więcej niż w przypadku spłacania każdego kredytu osobno. Z drugiej jednak strony w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny potrafi uporządkować nasze finanse. Pomimo wysokości ogólnej kwoty, jaką ostatecznie będziemy musieli zwrócić otrzymujemy

jedną ratę, którą jesteśmy w stanie spłacać w terminie przewidzianym przez warunki kredytu (mając kilka kredytów/pożyczek albo chwilówek nie jest to tak oczywiste). Dlatego też jego zaciągnięcie jest w pełni uzasadnione w sytuacji, kiedy jesteśmy pewni, że go spłacimy a po konsolidacji nie będziemy już dobierać żadnych dodatkowych pieniędzy.

Dla kogo opłacalne jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego?

Na tego typu rozwiązania zazwyczaj decydują się osoby mocno zadłużone. Dzięki konsolidacji i obniżeniu miesięcznej raty kredytu, będą one w stanie poprawić swoją sytuację finansową w krótkoterminowej perspektywie. Dodatkowo, z całą pewnością takie rozwiązanie można polecić osobom, które są zagrożone wpadnięciem w pętlę zadłużenia.

Scroll to Top